so 15. 4.
HBC Kladno HBC Svítkov Stars Pardubice
9:3
Reportáž
Páňa Cup letos pro rysy stříbrný, zlato odvezla česká reprezentace
Novinky A-tým

Páňa Cup letos pro rysy stříbrný, zlato odvezla česká reprezentace

​Páňa Cup vyhrál v Kladně bez překvapení reprezentační celek České republiky. Nasbíral čtyři výhry při celkovém skóre 27:4, ukázal tedy jasnou dominanci. Druhé Kladno se ale rozhodně nemá zač stydět, tři výhry a dobrý výkon právě proti reprezentantům mu dává do sezony dobré vyhlídky. Třetí skončili hosté ze švýcarského La Chaux-de-Fonds.

Reprezentanti obohatili turnaj pořádaný na počest bývalého kladenského hráče Martina Panenky, který jako mladý podlehl zlé chorobě. Trenéři národního týmu přitom vybrali do mužstva hlavně mladé a talentované borce a vybrali výborně. Tým dominovali nad ostatními ve všem, rychlostí, mrštností, technikou, přehledem i důrazem. Český hokejbal se nemusí o svou budoucnost strachovat.

Téměř všechny protivníky porazili Češi jednoznačně, pouze s Kladnem se výsledkově trochu trápili. Domácím hodně pomohly letní posily, zejména brankář Leoš Gerlich. Také reprezentant, který před rokem dovedl národní tým ke stříbru na MS v Kanadě. Pak si dal pauzu a za Rakovník hrál jen v poli, teď kývl na nabídku kladenského vedení a v sobotu podal právě proti reprezentaci dominantní výkon. Jeho rakovnický spolubojovník a další posila Kladna Jan Pospíšil dal jediný gól týmu na konečných 1:3 a nakonec byl tenhle veterán, a také bývalý reprezentant, vyhlášen nejlepším obráncem turnaje.

„Podle mne jsme byli jediným důstojnějším soupeřem reprezentace. Musíme uznat její sílu a být pokorní, nicméně ne nadarmo se říká, že lepší než druhej je být mrtvej,“ usmál se kladenský trenér Slavomír Švancar.

Sobotnímu duelu s reprezentací předcházel slavnostní ceremoniál, při němž vedení kladenského klubu místopředsedou Milanem Maršnerem a hlavním sponzorem turnaje Milanem Panenkou poděkovalo sedmi hráčům a trenéru Jaroslavu Procházkovi st., kteří reprezentovali na červnové světovém šampionátu juniorů a dorostu v Liberci.

Plakety si odnesli Jaroslav Procházka ml., Vít Kamenář, Milan Teinitzer, Marek Daníček, Jiří Rod, Filip Jedelský a Matouš Drechsler. Další do party Zbyšek Kastner se bohužel v předešlém duelu zranil a chyběl rovněž brankář Antonín Křemenák, jenž přestoupil kvůli studiu do Letohradu. Oba dostanou ocenění při příští příležitosti.

Kladno vyjma duelu s reprezentací zvládlo všechny ostatní. Nejméně pohledný byl asi ten úvodní, kdy ještě trochu syrové mužstvo porazilo Hradec Králové 2:1. Následovala zmíněná prohra s reprezentací 1:3, v neděli pak výhra nad švýcarským La Chaux-de-Fonds 7:1 a nad Ústín Labem 4:1.

Tým vypadal docela dobře, přesto je trenér Slavomír Švancar opatrný. Dobře si pamatuje na minulý rok, kdy Kladno při Páňa Cupu zářilo, ale pak v sezoně dlouho vůbec. „Loni jsme Páňa Cup vyhráli a všechno viděli v růžových barvách, jenže rychle jsme procitli a poznali, že nám něco chybí. Snažili jsme se dělat pro zlepšení maximum, ale pořád jsme dostávali laciné góly a neproměňovali šance. Chyběla asi i trochu soudržnost, což vidím hlavně teď, kdy cítíme v kabině nebo i při oslavě gólu větší emoce. Atmosféra je zdravější, nicméně je mi jasné, že když třikrát prohrajeme – a máme hodně těžký los - bude zase atmosféra pryč. Ale takhle na to nesmíme koukat,“ řekl po závěrečném zápase Švancar.

Aby se minulá sezona neopakovala, udělalo něco vedení – přivedlo posily. Teď se musí snažit trenéři a hráči. „Nechceme loňský rok opakovat a udělali jsme pro to, co šlo. Snažili jsme se hodně dobře potrénovat, zapracovat mladé kluky. Podařilo se také dotáhnout nějaké zkušené hráče, což jak Leoš Gerlich, tak Honza Pospíšil ukázali už při tomhle turnaji. Kendy (Jaromír Markytán) byl sice většinou v barvách reprezentace, ale bude to jistě také posílení a vedle takových hráčů musí mladíci růst,“ je přesvědčen Slávek Švancar.

Jeho tým čeká před startem extraligy ještě jedna velká domácí akce, už o nadcházejícím víkendu 2. a 3. září pořádá HBC Kladno v Městské aréně u zimního stadionu Final Four Českého poháru. Domácí čeká v semifinále pardubický Svítkov, druhou dvojici tvoří Hostivař a Blatná. „Semifinále se pokusíme odehrát v top sestavě a pokud uspějeme, pokusíme se pohár vyhrát celý, tedy nasadíme znovu to nejsilnější. Kdyby se semifinále nepovedlo – o čemž ani nechci přemýšlet – dali bychom pak možnost i dalším klukům z kádru, kteří se musí ohrávat a otrkávat,“ dodal Slavomír Švancar.

Doplňme ještě poslední statistické údaje z Páňa Cupu 2023. Třetí skončili přes dvě vysoké prohry borci švýcarského La Chaux-de-Fonds, jejich brankář Henri Gogniat byl vyhlášen jako nejlepší v turnaji. Čtvrtí jsou hráči Ústí nad Labem a pátý Hradec Králové.

29.08.2023
Redakce
Sdílet na sociálních sítích
banner