so 13. 4.
HBC Plzeň HBC Kladno
2:1
Reportáž
Páňa Cup si kladenská parta bere od Skalice zpět
Novinky A-tým

Páňa Cup si kladenská parta bere od Skalice zpět

Odplata za loňský rok se povedla. Vítězem pátého ročníku Páňa Cupu se stali domácí hokejbalisté HBC Kladno, kteří sesadili z trůnu obhájce trofeje ze slovenské Skalice. Ve finále triumfovali po pěkném výkonu 3:1. Třetí místo obsadil Letohrad a až čtvrtý byl slavnostní host – národní tým Švýcarska, který ale také zanechal výborný dojem.

Původně měl hrát každý s každým. Ale už po čtyřech zápasech bylo jasné, že do nedělního finále postoupí celky Kladna a Skalice. Oba totiž zdolaly po nájezdech Švýcarsko a v normálním čase Letohrad. Kluby se poté domluvily, že třetí rundu neodehrají, protože by musely nastoupit stejné dvojice, jaké čekal nedělní boj o umístění. Místo toho si zahrály v neděli dopoledne mimo turnaj.

Ale zpátky na začátek Páňa Cupu. Kladenští zahájili jasnou výhrou 4:0 nad Letohradem a následně Skalica i bez elitního útočníka Martinusíka (po finále slovenské extraligy má dlouhý disciplinární flastr) zdolala Švýcarsko 6:5 po nájezdech. Vynikající slovenský celek poté jasně zdolal Letohrad 6:1 a zajistil si finále. To se povedlo také Kladnu ve sledovaném zápase se švýcarským národním týmem, který zahájil slavnostní buly ředitel Sportovních areálů města Kladna František Bureš.

Kladenští prohrávali o dvě branky, pak dotáhli, čtyři minuty před koncem vedli vedli 3:2, ale Helvetský kříž vyrovnal, a i jeho druhý zápas tak rozhodly nájezdy. Ty Švýcarům v sobotu nešly. Za domácí skórovali Špaček a Pražák a díky tomu měl jejich tým už také jisté finále.

Kladno si se Švýcarskem vedeným slovenským koučem Tiborem Kapánkem zahrálo ještě v neděli přáteláček a podlehlo v 1:2. Byla to jediná švýcarská radost v Páňa Cupu, protože tým poté v zápase o třetí místo podlehl Letohradu 2:3. Navíc v turnaji přišel o jednoho hráče, který si zlomil klíční kost. Mužstvo ho aspoň ušetřilo zpáteční cesty autem a koupilo mu letenku.

Finálový vrchol pro rysy

Finále mezi Kladnem a Skalicou bylo sportovním vrcholem turnaje. Ve výborné atmosféře byli domácí rysové, posíleni o některé hráče, které představí v nadcházejícím týdnu, o něco lepší. Víc se dostávali do šancí a lépe je proměňovali. Hlavně první gól Schnaubelta po pěkné souhře se Špačkem a Kohoutem stál za vidění, na 2:0 zvyšoval šťastně důrazný Pražák, nejlepší útočník turnaje. Když tři minuty před koncem slovenský celek ve dvojnásobné přesilovce korigoval a chtěl si sáhnout na vyrovnání, domácí Procházka přispěchal s rychlou odpovědí na 3:1, a konec tak nebyl vypjatý.

Kladenští oslavili návrat cenné trofeje, kterou si převzali nejmladší hráči týmu z rukou Milana Panenky. Táta Martina, bývalého hráče týmu, který před deseti lety podlehl zákeřné chorobě a jehož odkaz si klub každoročně na letním poháru připomíná, na turnaji nikdy neschází. I tentokrát předával ocenění, a to i individuální.

Nejlepším brankářem byl vyhlášen Sandro Iten ze Švýcarska, obráncem ex-mistr světa Radovan Zelenka ze Skalice a útočníkem domácí Ondřej Pražák, jenž letos poprvé hrál na MS a hned si domů přivezl cenné stříbro.

K fanouškům promluvil přímo z plochy také nový trenér Slavomír Švancar, jenž tak zahájil nové působení hodně pozitivně. Mostecký odborník, a hlavně ještě nedávno fantastický plejer prozradil, že o nabídce Kladna přemýšlel zhruba pět minut a že vzhledem k tomu, co Kladno v minulosti ukázalo, nemůže být jeho cíl jiný, než získat mistrovský titul. Dostalo se mu zasloužených ovací, ještě větší poté sklidil celý kladenský tým při závěrečné děkovačce. Za týden si ji budou fanoušci i hráči přát znovu, už totiž půjde o extraligové body. V sobotu kladenská parta hostí Karvinou.

29.08.2022
Redakce
Sdílet na sociálních sítích
banner