KUDELA ZATÍM ŠVÝCARY STĚHUJE. NA MAPY PRÝ ALE TAKÉ DOJDE

přečteno 366x

Tomáš Kudela hokejbalovému Kladnu schází, koneckonců to je pořád jeden z nejlepších hráčů nejen České republiky, ale i na světě. Jenže kdo by mu nepřál, že se v létě dostal k přestupu, jaký je mezi hokejbalisty tak žádaný. Nesmíte si sice představovat, že by odchod do švýcarského Oberwillu Tomáše nějak finančně zabezpečil, ale pro životní rozhled se takové angažmá mladému muži s jasnou životní vizí vždy hodí. Tomáš se nedávno vrátil na skok do Čech, aby absolvoval soustředění reprezentačního mužstva a při této příležitosti ochotně odpověděl na několik otázek.

Pro hokejbalistu je možná sen, dostat angažmá ve Švýcarsku, nebo se pletu?

Po půl roce můžu říct, že se na to dívám ze dvou stran. Hokejbalově, ve smyslu úrovně ligy, si člověk nepolepší. Je tady obrovský výkonnostní rozdíl mezi TOP třemi až čtyřmi týmy, které by se v české extralize neztratily, a zbytkem, které by měly problémy i v národce. Takže těch opravdu kvalitních zápasů není moc. Na druhou stranu se hraje běhavý hokejbal, nesvázaný taktikou, hra má spád, padá hodně branek. To mi osobně vyhovuje.

Představte tým, v němž hrajete. Hraje tam někdo známý? Čech, Slovák?

Můj tým Oberwil Rebells patří dlouhodobě k tomu nejlepšímu, co švýcarský hokejbal nabízí. Důležité je pro mě i to, že každý rok hrají o titul, stejně jako jsem zvyklý z Kladna. Spolu se mnou u Rebells působí útočník Adam Roušal a trenér Tibor Kapánek, oba jsou tady už dlouho a díky nim jsem se rychleji adaptoval. Úroveň klubu je nadstandardní, jak po organizační stránce, tak po sportovní. Většina hráčů je zároveň nějak zapojena i do chodu klubu, já osobně jsem jeden z trenérů dětí ve věku 6–8 let. V této kategorii máme dva týmy, celkově padesát dětí, což je neuvěřitelné!

Představte prosím trochu i město, kde žijete, případně svůj domov, zda tam bydlíte s přítelkyní, nebo sám?

S přítelkyní žijeme ve městě Zug, kde se konalo hokejbalové MS v roce 2015, takže jsme nešli do úplně neznámého prostředí. Je to menší klidné město. Máme blízko do hor, k jezerům, do Zürichu, ale ten první půl rok byl pro nás celkem hektický. Proto jsme ještě nestihli objezdit tolik, kolik bychom chtěli. Po sezoně na to bude více času.

Jak si vám povedlo srovnat se se švýcarským hokejbalem? Ještě hrají ve čtyřech jako se kdysi hrávalo i u nás?

Poslední dvě sezony se tady hraje už klasicky 5 na 5. Ve čtyřech se hrají nižší ligy a také pohár, pokud narazí tým z NLA na tým z NLB, případně ze třetí nebo ze čtvrté nejvyšší soutěže. Hráli jsme tak jednou na podzim a bylo to velké zpestření.

Co ve Švýcarsku děláte kromě hokejbalu? Našel jste dobrou práci?

Klub mi do začátku našel práci ve stěhovací firmě, takže se živím rukama. Časem chci pracovat v kartografii, kterou jsem studoval. Mám vyhlédnutou pracovní pozici, ale na tu potřebuji mít lepší úroveň němčiny, tak chodím na kurzy a když to půjde dobře, v létě nebo na podzim se posunu dál.

Říká se, že je to ráj na zemi, platí to o zemi Helvetského kříže? A platí, že Švýcaři jsou k cizincům odměření?

Spousta věcí tady chodí jinak než v Česku, člověk to musí chvíli vstřebávat. Našel bych pozitiva a negativa. Ale celkově je švýcarská společnost vyspělejší, to je dáno historickým vývojem, který nebyl tak divoký jako v Česku. My jsme zatím velmi spokojení a až se vrátíme domů, určitě to pro nás bude cenná životní zkušenost. A že by byli místní odměření? S tím jsem se nesetkal. Ono taky záleží, jak se jako cizinec snažíš přizpůsobit. Když se chováš slušně a dobře pracuješ, nemáš tady problém. Když se flákáš a nejevíš snahu zapadnout, vrátí se ti to.

Jaké bylo setkání s kluky v reprezentaci, s níž jsi absolvoval soustředění pod vedením nových trenérů?

V nominaci bylo hodně nováčků, kteří se chtěli předvést, takže se hrálo ve vysokém tempu. S hokejkami to ještě nebylo úplně ono, což je ale pochopitelné, vzhledem k nynější fázi přípravy. Měli jsme i sezení s novým realizačním týmem, kde nám představili své plány, co nás čeká a nemine. Celkově to proběhlo v dobré atmosféře.

Jací vůbec noví trenéři jsou, je to velký rozdíl oproti Drahošovi Kadlecovi?

Každý nový trenér má odlišné přístupy, vize a metody, v tomto ohledu není nový realizační tým výjimkou. Konkrétně Jirka Mašík například klade důraz na psychologickou přípravu hráčů, což dříve nebylo běžné. Má s tím své zkušenosti, v minulosti se mu to osvědčilo. Ale ten hlavní cíl v podobě úspěchu na MS zůstává vždycky stejný, ať už je u kormidla kdokoliv.

Sledoval jste výkony Kladna na podzim v extralize?

Pravidelně, myslím že jsem celkem v obraze. Musím říct, že kluci mi dělají radost a snad jim forma vydrží co nejdéle i na jaře.

ŘEKNI O TOM DALŠÍM NA FB ŠIŘ SLÁVU RYSŮ Z KLADNA

JEŠTĚ SI PŘEČTI