HBC KEB KLADNO JE EVROPSKÝM ŠAMPIÓNEM!

přečteno 12 621x

Prodloužený víkend od pátku pátého září do neděle sedmého se nesl v duchu Evropského poháru v hokejbalu, který – coby pořadatelské město – hostil východočeský extraligista Letohrad. Ač vedení KEBu uvažovalo o bojkotu turnaje kvůli ráznému nesouhlasu s výší trestu pro Jana Příhodu (pro více informací klikněte zde), společně s hráči se dohodlo, že skutečně pádnou odpovědí bude ten co možná nejlepší výsledek na ostře sledovaném Euro Cupu.

Kladenský tým odcestoval do dějiště turnaje už ve čtvrtek a ubytoval se v nedaleké České Třebové. Vzhledem k tomu, že se turnaj bral také z velké míry jako příprava na novou extraligovou sezonu, seděla v autobuse i řada nováčků, kteří dostali šanci ukázat, že se do týmu mohou propracovat. Jednalo se o hráče loňského B-týmu KEBu Davida Adamovského, Aleše Pittnera, Tomáše Klapku, dále o talentované dorostence Radka Šímu a Miroslava Polívku. Posledním „zelenáčem“ do týmu Kladna byl už zkušený obránce a druhý díl do rodinné skládanky Hnízdilů v KEBu – Michal, jehož bratr Daniel už v celku rok působí a staronová tvář z Jihlavy Vlastmil Strnad.

Turnaj začal pro tým a celou skupinu B v pátek dopoledne soubojem se slovenským Izoglobal Martin. Kladno začalo dobře a ujalo se dvoubrankového vedení, série nepřesností však vedla k rychlému snížení. Nutno dodat, že turnaj se hrál systémem 2×15 minut, proto se dá hovořit o v hokejbale nečasto vídaném poločasovém skóre, jež bylo v tomto případě 2:1. Začátkem druhé půle dokonce KEB své vedení ještě zvýšil, slovenští hráči však odmítli rezignovat a během několika málo sekund vyrovnali na 3:3. Kdyby tak tušili, že vyrovnání právě na 3:3 je bude ještě dlouho budit s hrůzou ze sna … ale o tom bude řeč až u toho úplně posledního zápasu. Naštěstí pro Kladno se závěrečný mohutný tlak zúročil a Michal Trčka poslední střelou od červené překvapil nejvíc soupeřova brankáře. Dvě sekundy před koncem se uhnízdil stav na bodě 4:3, čímž se Kladno přiblížilo vítězství ve skupině.

Do večerního zápasu s Oberwill Rebels ze Švýcarska vrhl trenér Kadlec mladý tým, když nechal převážnou většinu opor odpočívat. Mladíci si nevedli vůbec špatně a hlavně díky brankáři Jirotkovi uhráli proti mistru švýcarské ligy remízu 1:1.

Následující den nastoupil KEB proti Doprastavu Bratislava v důležitém utkání, které rozhodovalo o postupech do finálových skupin – poražený bojoval o 4.- 6.místo, šťastnější šel do klinče o naprosté vítězství v turnaji. Jestli něco zápasu neprospělo, tak nasazení slovenských rozhodčích, kteří utkání naprosto nezvládli. Hlavně jejich vinou došlo i k závěrečné pěstní potyčce a zejména ke zranění brankáře Supa, jehož koleno neustálo pád téměř stokilového soupeře do branky po šarvátce na hranici brankoviště. Gólově naštěstí Doprastav zaostal a Kladno se mohlo usmívat, neboť prošlo do bojů o první až třetí místo.

A první z dvojice zápasů ve finále byl skutečně atraktivní. Dámám a pánům v Letohradském hokejbalovém areálu (který prodělal opravdu povedenou vzhledovou a funkční úpravu) se v repríze loňského extraligového finále představilo pravé a nefalšované kladenské derby. Habešovna dosud na turnaji neztratila ani bod a coby obhájce trofeje si nesla strašidelnou auru. Hráči obou mužstev se s přicházející tmou vrhli na hřiště a ukázali všem přítomným, kdeže se hraje v Evropě ten nejlepší hokejbal, a to na Kladně.

Hlad po vítězství byl neskutečný, v první půli se hrálo hlavně před brankou Habešovny, která ale vyrážela k nebezpečným protiútokům. Zlom nastal v rozmezí desáté a třinácté minuty, kdy blesk zasáhl gladiátora přímo do srdce a postupně rozvlnili síť za brankářem v červeném Daniel Hniízdil, Libor Topolánek a Michal Dědič. Habešovna nemohla najít odpověď a do přestávky jen tak tak přežila bez další pohromy. Jenže, jak už to ve vzájemných soubojích bývá, zbraně se skládají až se závěrečnou sirénou. Do druhé půle nastoupili Gladiátoři jako polití živou vodou a KEB do jisté míry uchlácholen dobrým průběžným výsledkem. Hra se nastěhovala před branku Jana Jirotky a o jeho výstroj se odrážel jeden projektil nebezpečnější, než druhý. Při přesilové hře se trefil svou typickou tvrdou střelou Sýkora a zápas už nebyl tak jasný ani skórem. Naštěstí ve zbývajícím čase zlepšil KEB defenzívu a také díky brankáři udržel stav 3:1 až do konce.

Na druhý den se dopoledne utkala Habešovna s Martinem, posledním účastníkem skupiny, a překvapivě prohrála 0:1, čímž se jistě usídlila na třetím místě. I z pohledu konkurence můžeme ale Gladiátorům pogratulovat k dobrému výsledku, zejména že díky úsilí obou týmů má Kladno jisté dvojnásobné zastoupení v prvních třech mužstvech Evropy.

Z odpoledního souboje Kladna s Martinem se tak stalo plnohodnotné finále, do kterého šel KEB v o malinko lepší pozici, neboť díky skóre 3:1 z utkání proti Habešovně měl lepší poměr vstřelených a obdržených branek a stačilo mu tak k celkovému triumfu i remíza.

Co se ale odehrálo na hřišti, to nečekal asi nikdo. Hrůzný vstup Kladna do utkání trestala slovenská mašinérie jako na běžícím pásu. Hráči KEBu byli v každém souboji o krok později, nedařila se střelba, docházelo k nešťastným nedovoleným zákrokům. A Martin ukázal, že přesilovky umí. Hrozivý stav 0:3 po poločase, to byla situace, v níž se i zarytý optimista cítil mizerně. Tým utěšoval zejména brankáře, který na žádnou ze střel pořádně neviděl a i proti dorážkám byl bezmocný.

Hráči si o přestávce vyslechli káravá slova trenérů Kadlece a Maršnera a do druhé půle nastoupili se vztyčenou hlavou a připraveni ještě se porvat o trofej. Ale ani vstup do druhé půle nebyl ideální, kombinace vázla a vypadlo to zkrátka bledě. Pak se ale přeci jen ukázala skulinka ve slovenské obraně a využil ji rakovnický talent Martin Tvarůžek a vdechl KEBu naději. Necelou minutu nato si vytvořil teprve šestnáctiletý Radek Šíma zážitek, na který bude asi dlouho vzpomínat, když svou premiérovou brankou v turnaji snížil na rozdíl jediné branky a nastartoval celý tým k závěrečnému náporu. Slováci se však otřepali, nestáhli se a hrozili stále směrem dopředu. Několik okamžiků před koncem předvedl gólman Jirotka, proč je mladou jistotou Kladna, když famózním skokem přes brankoviště zabránil jasnému gólu a hra se mohla přenést na druhou stranu hřiště. Slováci zblokovali střelu od modré, dorážku zlikvidoval brankář a čas ubýval.

Sedmnáct sekund před koncem se k těžké střele postavil Tomáš Rejthar a z vrcholku kruhu zavěsil. Kýžená remíza byla na světě, slovenský soupeř se držel za hlavu a ve zbytku času se nezmohl na nic. Titul evropských klubových šampionů pro rok 2008 putuje do rukou TJ HBC KEB Kladno.

Individuální ocenění převzali Michal Trčka (útočník All-star teamu) a Michal Dědič (nejlepší obránce). Pozitivem byl jednoznačně výkon mladých hráčů, naopak negativem vážnější zranění útočníka Strnada a brankáře Supa.

Závěrem chceme poděkovat organizátorům turnaje, kteří podle našeho mínění odvedli dobrou práci ve všech ohledech a zejména za celé vedení týmu poděkovat hráčům, kteří předvedli skvělý týmový výkon.

Turnaje se zúčastnili – brankáři Jirotka a Sup, obránci Rejthar, Panenka, M. Hnízdil, Honický, Sýkora, Dědič, Nedvěd, Hájek a útočníci Strnad, Kopecký, D. Hnízdil, Topolánek, Trčka, Ogurčák, Tvarůžek, Roman, R. Šíma, Pittner, J. Šíma, Adamovský, Klapka, Polívka.